Evropské vlády chtějí snížit spotřebu plynu, obracejí se na domácnosti

0
155

Obavy z narušení dodávek plynu z Ruska přiměly některé vlády v Evropské unii, aby se obrátily na obyvatele s cílem snížit spotřebu. V případě, že výzvy padnou na úrodnou půdu, efekt může být výrazný. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters.

Navzdory rostoucím cenám energií a omezeným dodávkám se vlády většinou na takový krok nechtěly odhodlat, avšak s rostoucími obavami, že Rusko dodávky plynu zastaví, se situace postupně mění. „Každá kilowatthodina se počítá,“ řekl ve středu německý ministr hospodářství Robert Habeck, když vyzval obyvatele, aby s plynem šetřili. Uvedl to poté, co vláda vyhlásila první ze tří varovných stupňů nouzového plánu s cílem připravit se na možné narušení dodávek.

Německou vládu následovala vláda v Nizozemsku. Ta ve středu oznámila, že během víkendu odstartuje kampaň, v jejímž rámci vyzve obyvatele i firmy, aby snížily spotřebu plynu. Stejně tak francouzský regulační úřad požádal obyvatele, aby se snažili svou spotřebu energií omezit.

Jak řekl Simone Tagliapietra z ekonomického institutu Bruegel, vlády měly obyvatele vyzvat k omezení spotřeby již před několika měsíci, což by umožnilo lépe zvládnout problémy s dodávkami plynu. Politici se však podle něj takovému řešení vyhýbali, protože „to zavánělo úspornými opatřeními“.

„Důležitá je každá jedna nespotřebovaná miliarda kubických metrů plynu,“ řekl Tagliapietra. „Plyn je velmi drahý a my musíme začít plnit zásobníky pro příští zimu,“ dodal.