Vláda schválila příspěvek za ubytování uprchlíků pro ubytovací zařízení

0
217

Ubytovací zařízení mohou dostat na ubytování odejence z Ukrajiny v souvislosti s válečným konfliktem příspěvek 7,70 eura za jednu noc, příspěvek 3,85 eura za jednu noc ubytování odejence dostanou, pokud jde o fyzickou osobu, která nedovršila věk 15 let. Vyplývá to z nařízení z dílny Ministerstva dopravy a výstavby SR, které dnes schválila vláda.

„Vytváří se právní rámec pro řešení vyhrocené situace způsobené invazí ruských vojsk na Ukrajině a následný příliv cizinců na území Slovenské republiky. Cílem návrhu nařízení vlády je zajistit ochranu života a lidské důstojnosti osob hromadně prchajících před válečným konfliktem na naše území,“ uvedl resort dopravy v důvodové zprávě ke schválenému nařízení.

Jaký bude dopad tohoto nařízení na státy rozpočet, zatím není jasné. „Vzhledem ke značné nejistotě (neznámá délka trvání konfliktu, neznámý celkový počet uprchlíků, kteří budou o dočasné útočiště a o ubytování žádat v České republice), není možné tyto požadavky na rozpočet vyčíslit,“ dodal resort.

Vzor smlouvy o poskytnutí příspěvku za ubytování pro hotely a penziony je zveřejněn na webovém sídle ministerstva dopravy. Příspěvek za ubytování se bude podle ministra dopravy Andreje Doležala (nominant Jsme rodina) poskytovat i zpětně od 26. února a podle schváleného nařízení nejdéle do 30. června 2022. Nutnou podmínkou je, aby zařízení ubytovali pouze odídence se statutem dočasného útočiště.