Rusko nabízí Indii alternativu systému SWIFT pro platby v rublech

0
246

Plán zahrnuje platby denominované v rupiích a rublech pomocí ruského mezibankovního platebního systému SPFS. Žádné konečné rozhodnutí však nebylo přijato ao této záležitosti se bude pravděpodobně jednat během dvoudenní návštěvy ruského ministra zahraničních věcí Sergeje Lavrova v Indii, která začíná ve čtvrtek (31. 3.).

Představitelé ruské centrální banky pravděpodobně příští týden přicestují také do Indie, aby prodiskutovali podrobnosti, tvrdí zdroje.

Další zdroj, který nechtěl být jmenován, uvedl, že zástupci indické centrální banky se pravidelně setkávají s představiteli bankovního systému, aby prodiskutovali tyto záležitosti včetně rizika sankcí.

Indie by chtěla pokračovat v bilaterálním obchodu s Ruskem pro svou závislost na dodávkách ruských zbraní a také pro vyhlídky na nákup levnější ropy v době, kdy globální ceny stoupají. Vláda premiéra Narendry Modiho v souvislosti se sankcemi Západu argumentuje, že nákupy zbraní z Ruska jsou potřebné pro boj proti rostoucí vojenské asertivitě Číny.

Podle návrhu Moskvy budou rubly uloženy v indické bance a převedeny na rupie a stejný systém bude fungovat i opačně, řekl jeden ze zdrojů. Zatím se však nerozhodlo, jestli bude směnný kurz pevný nebo pohyblivý.

Rusko chce také, aby Indie propojila své platební rozhraní s jeho platebním systémem MIR na bezproblémové používání karet vydaných indickými a ruskými bankami poté, co Visa a Mastercard pozastavily své operace v Rusku po jeho invazi na Ukrajinu.

USA spolu s Evropskou unií odřízly sedm velkých ruských bank od globálního platebního systému systému SWIFT. Moskva tak po rozsáhlých sankcích hledá alternativní mechanismy, aby mohla pokračovat v obchodě, který zasáhla válka na Ukrajině.

Indie útok Moskvy na svého souseda přímo neodsoudila, uvedla jen, že Rusko a Ukrajina by měly ukončit nepřátelství a hledat diplomatické řešení prostřednictvím dialogu. Naí Dillí je však pod tlakem států ze seskupení Quad, který zahrnuje USA, Austrálii a Japonsko, aby zaujalo silnější postoj proti
Rusku, protože USA a jejich spojenci se snaží Moskvu izolovat.