Poradci spolkové vlády snížili prognózu růstu německé ekonomiky

0
371

Poradci spolkové vlády pro válku na Ukrajině výrazně snížili prognózu růstu německé ekonomiky v letošním roce. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury DPA.

Řada ekonomických expertů aktuálně očekává v letošním roce zvýšení hrubého domácího produktu (HDP) jen o 1,8 %. Příští rok by se tempo expanze mělo zdvojnásobit na 3,6 %. Takzvaní „ekonomičtí mudrci“ loni v listopadu ještě počítali pro letošní rok s nárůstem o 4,6%.

Podobně v poslední době korigovaly své předpovědi i různé instituty. Největší evropskou ekonomiku brzdí především problémy v rámci dodavatelského řetězce a vysoké ceny energií.

Ruský útok na Ukrajinu utlumil růst a způsobil další zdražení energií a dalších komodit a výrazně zvýšil nejistotu, uvedla řada ekonomických expertů.

Inflace podle aktuální prognózy expertů letos stoupne na 6,1%. Příští rok by se měla zpomalit na 3,4 %.

„Německo je vysoce závislé na dodávkách ruských energií. Zastavení těchto dodávek představuje riziko, že německá ekonomika spadne do hluboké recese a inflace se zvýší ještě prudčeji,“ uvedla členka rada ekonomických expertů Monika Schnitzerová. Německo by proto mělo neprodleně udělat všechno proto, aby se připravilo na zastavení dodávek a aby ukončilo svou závislost na Rusku.