Světové banky investovaly loni do fosilních paliv více než 740 miliard USD

0
189

Největší banky na světě poskytly sektoru fosilních paliv v loňském roce více než 740 miliard USD. To je sice pokles, ale pouze mírný, oproti roku předtím, navzdory tlakům, aby v důsledku globálního oteplování banky investice do této oblasti výrazně snížily. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters.

Přestože Mezinárodní agentura pro energetiku (IEA) varovala, že pokud se má klimatický cíl naplnit, nesmí se již otevírat nová ložiska ropy a plynu, financování těchto projektů ze strany bank pokračuje. Jak se uvádí v nejnovější zprávě několika nevládních organizací s názvem Banking on Climate Chaos, v loňském roce poskytly největší banky na světě do projektů spojených s fosilními palivy celkem 742 miliard USD (666,91 miliardy eur). Z toho 185,5 miliardy USD poskytly přibližně 100 firmám na zvýšení produkce.

I když celkový objem financí poskytnutý tomuto sektoru se ve srovnání s rokem 2020 změnil pouze mírně (v daném roce dosáhl kolem 750 miliard USD), zůstává výrazně vyšší než v letech 2016 a 2017. Přitom ekonomika se stále jen postupně zotavuje z pandemie nového koronaviru.

Z jednotlivých bank nejvíce financí ve prospěch fosilních paliv poskytly banky ze Severní Ameriky, jako americké JPMorgan a Wells Fargo či kanadské Scotiabank a RBC. Všechny instituce své financování v této oblasti ve srovnání s rokem 2020 loni zvýšily. Například do produkce ropných písků, kde se při těžbě ropy spotřebuje podstatně více energie než při klasické těžbě, zvýšily banky financování loni o 51 % na 23,3 miliardy USD. Dominantními poskytovateli úvěrů v tomto případě byly kanadské banky.