Rubel pokračuje v posilování, nakrátko se dostal na měsíční maximum

0
183

Kurz ruského rublu pokračuje ve středu v posilování, přičemž směřuje k úrovni, kterou zaznamenával před útokem Ruska na Ukrajinu. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters.
Před 14:00 SELČ dosahoval kurz ruské měny v Moskvě 83,50 RUB/USD, což znamená posílení zhruba o 2 %. Krátce se během obchodování dostal až na 82,55 RUB/USD. To je úroveň, kterou rubl naposledy zaznamenal 25. února, den po útoku Ruska na Ukrajinu.

I v porovnání s eurem se kurz rublu posílil o 2 %, přičemž dosáhl 92,30 RUB/EUR. Krátce vzrostl až na 90,73 RUB/EUR, což je nejvyšší kurz ruské měny od 23. února.

Kurz rublu v současnosti táhnou vzhůru zejména exportní firmy, které jsou nuceny prodávat své devizové příjmy, jakož i koncomesační a kvartální platby daní, které zvyšují poptávku po rublech. Naopak aktivita dovozců je slabá, uvedla hlavní ekonomka Alfa Bank Natalia Orlovová. Jak ale dodala, podle ní je současné posilování ruské měny pouze dočasným jevem.

Rubel v posledním období podpořil i ruský prezident Vladimir Putin, který minulý týden prohlásil, že Rusko bude od takzvaných nepřátelských států požadovat za dodávky plynu platby v rublech. Ke státům na ruském seznamu nepřátelských zemí patří i země Evropské unie, z nichž mnohé jsou na dodávkách energií z Ruska vysoce závislé.